Se afișează postările cu eticheta Poezie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Poezie. Afișați toate postările

sâmbătă, 19 ianuarie 2013

Ar fi fost...

Mi-ar fi fost greu sa pleci
Si dor sa iti spun sa mai stai
Curga toata apa pe poteci
In serile reci de mai 

Mi-ar fi fost soapta privirea
Si zambet buzele seci
De n-ar fi venit asfintirea
Si-ar fi trebuit iar sa pleci

Umbrela-umbra ta toata
Cand amintiri inca lovesc
Mi-ar fi fost dor prima data
De n-as fi zis azi: "te iubesc!"

Sa-mi planga obrazul siroaie
De lacrimi care-ar fi fost in zadar
Sa-mi umpli odaia de ploaie
De-ai fi ramas astazi, iar.



luni, 14 ianuarie 2013

Dorinta

As fi vrut sa ramai inc-o clipa
Chiar daca toate inca ma dor
Sa-mi canti, sa ma-nvalui-aripa
Apoi sa ma-nalti spre un nor.

Sa-mi spui povestile noastre
Baladele sa mi le canti doar in doi
Privind prin ceruri la astre
Sa ne-aplecam spre pamant, inapoi

Sa cutezi dorinta-mi desarta
De-a te avea in zadar
Ia-mi gandul si inca il poarta
Spre al lumii hotar, iar si iar

As fi vrut sa mirosi poezie
Iar dorul sa-l urli in soapte
Sa-mi spui ca ti-s draga, doar tie
Ca vei veni cand e noapte!

vineri, 4 ianuarie 2013

Nu intreba sau intreaba

Nu intreba daca am plans 
Nici daca azi ma doare
Sau dac-am ras cand ai plecat
Intreaba-ma in stele cazatoare
Daca fericirea iar m-a colindat!

Nu-mi cere sa te iert in asfintire
Nu-mi zi ca tu esti vinovat
Cand vii te rog nu-mi da de stire
Nu ma-ntreba daca azi am uitat

Nu intreba daca mai port in mine
Iubirea ce ne-a legat candva 
Sau daca zac in nemurire 
Ochii tai albastri si lacrima mea

Saruta obrazul ce casca de dor
Si-mbratisarea ascunde-o-n buzunare
Intreaba lumea noastra dintre nori
De intre noi sunt granite, hotare

Soarbe durerea din mine 
Ascunde-o-n faclii de cuvinte 
Intreaba daca mi-e bine
Te-ntreb daca vrei sa-mi fii mire

Nu intreba daca altul 
Mi-a pus plasmuire pe trup
Sau daca m-a purtat spre inaltul
Si mult prea distinsul vazduh

Intreaba-ma despre crinii din soapte
Despre iubirea ce-o simt
Dar intreaba-ma intr-o noapte
Caci doar asa pot sa te mint.



miercuri, 2 ianuarie 2013

Flori de gheata.

Flori de gheata ard talpile carnoase,
 sub dantela neagra sunt coapse voluptoase.
Ti-o imaginezi pasind in zapada razand
Ce pacat ca-ti paseste , aievea, in gand!

Are priviri amagitoare de gheata
Te-ndeamna s-o-mbraci in alb, sa-ti fie mireasa
Sa o iubesti ar vrea, cum nu ai iubit
Sa-ti dea sufletul ei azi inmarmurit

Trezeasca dorinta, pasiune si dor
In nopti albastre in luna dar si in amor
Hraneste-ti trupul si trezeste-o la viata
Sarut-o in talpa cu flori de gheata.

vineri, 28 decembrie 2012

Prin apus.

Prin apus iti urmaresc pasii tacuti 
Cum te lasi purtata de stele
Ademenesc ochii albastrii, marunti
Purtandu-te in visele mele.

Iti urmaresc privirea oglindita-n luna
Cum tremura suav in surdina
Sunt nori care te-mbraca in zana
In siluete miscatoare pe colina

Te-adorm printre buze si lacrimi
Te port in apusul ceresc
Purtandu-ti durerea in patimi
Iti scriu pe trup "te iubesc!"

Adancesti osamintea-n nori de soare
Te pierzi cand ma apropii de tine, apoi
Ramai neclintita-n visare
si-mi aduci iar aminte de noi!


marți, 25 decembrie 2012

Rasari!

Rasari pe cerul vietii mele
Du-ma catre zi
In cea din urma noapte
Cand te astept sa vii

Rasari in fulger, iarna
Sau in mormant de dor
Cand ma cuprinzi de umeri
Si ma indemni sa zbor

Rasari in pantec prin durere
Intoarce-te in brate
Caci zambetul adesea-ncearca
Surprins , sa te agate.

Rasari aievea-n trup si gand
Mai stai in patul meu
Sa-mi fii cand am un dor tacut
Si drac si Dumnezeu.

vineri, 21 decembrie 2012

Priviri si dor..

Mai lasa-ma o data ochii sa-ti privesc
Si trupul sa-l simt lenes peste al meu 
Sa tresar in somn si sa ma gandesc
Ca acelasi gand este si al tau..

Mai lasa sa ploua cu iubire desarta
Peste obraji rumeni de dor
Sa-mi scanteie inima si gura sa arda
Cand trupu' primeste trupul tau gol

Da-mi o privire sa-ti darui visare
Si stele si ingeri si foc si ninsori
Daruie-mi scancet , daruie-mi soare
In vreme frumoasa si de razboi

Lasa-ti dorinta in bratele mele 
Promit sa am grija de ea
Ridica-ti ochii spre cerul cu stele
Si lasa luna sa-mi cante si ea

Iar daca pleci in cea din urma data
Nu-mi umple amintirea de priviri si dor
Fura-mi zambetul dulce de fata
Si lasa-ti iubirea spre mine, in zbor

Tremura.

Tremura iubirea in crivat si zbor
Fiorii o scot la plimbare agale
Iti tremura buzele arse de dor
Te plangi ca ti-e sete-n ninsoare!

Tremura trupul in albe halate
Cuprins de tristetea chipului pierdut
Mocanit de scrum vine la vale
Sa fuga spre iarna-un alt inceput


In viscol si ger pier stele de-argint
Iar iubirea devine batrana si oarba
Priveste pe geam, vine dorul grabit
Sa sada-n odaie pana la toamna!

Tremuri si tu, tremur si eu 
Nu stim de e frig sau e bine
Tremura iubirea in sufletul meu 
Si tremurand ma trimite la tine!

joi, 20 decembrie 2012

Printre ramuri

Se-aud clopotei printre ramuri de brad
Se-aud cum colinda si canta
Cu ochii lor mari si-un suflet curat
Se-aud venind si ne-ncanta!

In prag de sarbatoare cereasca 
In Sfanta zi de Craciun
Daruie zambet-lumina in casa
Astfel sa fii tu mai bun.

Vin zurgalai si sanioare 
Cu ramuri tinand intre maini
Chiar de e ger si ninsoare
Vin ca-s din ingeri-strabuni

marți, 18 decembrie 2012

De-ar ninge de dor...

De-ar ninge de dor...
Oh! cata zapada!
Si nori s-ar aduna 
Pe ceruri , gramada.

De-ar ninge de dor...
Ce bucurie!
Cu flori printre ramuri
Si focul ce-nvie..

De-ar ninge de dor..
Iubire, de-ar ninge
Ochii mei, jur,
Astazi n-ar plange!

De-ar ninge de dor
Ar fi sarbatoare
si tu ai veni...
De-ar ninge..-ar fi soare!

miercuri, 28 noiembrie 2012

O altfel de toamna

Despart cocorii zorii de noapte
Iar frunzele despart cerul de pamant
Tresare glasul iernii din seminte moarte
Iar ochii pe-nserat in gene apun

Vine vremea-n care visul prinde viata
Si-si improspateaza hainele-n parfum
Se-nfioara-n zambet cald si cu speranta
Cand durerea-ntreaga se preface-n scrum

Adormirea vietii azi ma dobandeste
Si-mi canta duios un tril ingeresc
O altfel de toamna..parca ma iubeste
Intr-un trup de muza, slab si femeiesc.

marți, 27 noiembrie 2012

Pentru tine, cu drag

Atatea soapte si-atatea intamplari,
Cutreiera de ieri anost in minte
Un singur sarut si zeci de mangaieri
Iau locul acelor sute de cuvinte

De as mai tine o secunda dorul
Ce zboara catre tine chiar acum
Poate as simti din nou fiorul 
Viselor ce-n gene iarasi imi apun

De-o fi scanteie sau de-o fi iubire
Nu am sti nici de am vrea,curat;
 De-om pasi voiosi spre fericire
Sau sufletul in lacrimi ne va fi scaldat...

De vom avea vise chiar si soapte
Am sa te rog sa le imbratisezi 
Sa le curprinzi in brate cand e noapte
Iar ziua peste ele, te rog eu, sa veghezi

Da-mi putin curajul sa pot a te-ndruma
Si lasa-ma sa-ti fiu soare printre nori
Pastreaza te rog, suav, in palma ta
Saruta-ma si maine cand vor fi zori!

marți, 20 noiembrie 2012

Spre nostalgie, tacut!

Shhh..auzi vantul de noapte?
Cum freamata povesti in priviri
Calca trecutul in soapte
Pierzandu-se in amintiri

Dar tace! Si parul si-l lasa
Fugind in graba spre nemurire
Se-ndreapta spre dulcea lui casa
In sanul femeii si al iubirii

Adoarme plapand in taceri
Cu capul in poala iubitei 
Uitand de maine si... ieri,
si mainile- astazi, straine.

Shh..nu il trezi! ca se infioara
Cand n-o mai vede la pieptul valvoi
Asteptand-o si asta seara
Va starni doar furtuna si ploi!



duminică, 18 noiembrie 2012

Fiori

Cearna cerul in paru-ti vapai 
Scantei de stele si ploi
Sa bata lumina stelara in noi
In zile de toamna si...joi!

Tresari in faptura-mi si canta
Adapa visele noastre 
Reda bunatate si zambet
Scrie povestea in soare si astre!

Fiori cuprinde in brate si-amurg
Strange in pleoape iubire
Ascunde-ma-n suflet, in gand
Calca spre fericire!

miercuri, 14 noiembrie 2012

Hipnoza de..toamna!

Sa curga culoare, sa cada o frunza
Sub cerul moale , in picurii grei
Vantul sa vada in ochi-ti o muza
A fapturii mele si-a ochilor tai 

Stearga noroiul de pe umerii goi
Iar stoluri de corbi la tine sa spere
Ia-ma de mana in soare si ploi 
Cand ne-o fi frica si-or fi clipe grele!

Odihna intreaga in suflet s-adoarma
Sub frunze galbene dorul sa planga
Curete raul- zambet de fata!
Si-o dara de umbre lumini sa franga!

duminică, 11 noiembrie 2012

Fara titlu 4

Eram copil si te iubeam...
Cum codrii iubesc izvorul
Si te-adoram si te visam 
Cand ma invatai ce-i dorul

Am crescut si sunt mai mare
Dar iubirea a ramas
E langa tine-n departare
Te urmareste pas cu pas 

De nu voi imbatrani langa tine
Sa stii ca tot de voi iubi 
Voi vrea mereu sa-ti fie bine
Chiar daca codri vor muri 

vineri, 9 noiembrie 2012

Fara titlu 3

Mi-e dor de tine, prea dor sa nu plang
Iar visele imi sunt scenarii ziua in gand
Mi-ar fi si mai dor de-as sti ca nu esti
De-as sti ca suferi si ca ma iubesti!

Mi-e dor sa m-alinti sa spui ca esti bine
Sa batem la pas intregul oras 
Mi-e dor de ochii tai, de felul tau, de tine
Sufletu-i ranit fiindca e prea las.

Vino cand te strig si iarta-mi greseala
Sa nu-mi vezi lacrimi ce cad pe obraz
Sa-i darui viata inimii si-o scara
S-ajunga la tine si maine si azi !







miercuri, 7 noiembrie 2012

Fara titlu 2.

Nu-mi spune ca ti-e dor doar noaptea
Cand stele te lumineaza si ingeri ne canta
Nici macar nu vorbi cu mine si nu spune
Lucruri frumoase ce azi nu ma-ncanta

Nu ma saruta dimineata cand inca plang
Si nu-mi sterge obrazul cu mana ta blanda
Lasa-ma sa dorm din nou pe pieptul tau
Iar soarele din zori sa-mi miroase a luna

Nu-mi lua mana in palmele tale, nu strange
Nici buzele te rog sa nu le saruti indarat
Caci visarea noastra de seara iubite
Lasa doar urme in mare si-omat..

Nu-mi zi ca ma vrei nici ca m-ai vrut
Lasa-mi doar visele sa zboare prin minte
Caci sunt a ta si-am fost si-am stiut
Ca totul e vis si-am fost mai cuminte!

Fara titlu

Ascunda-te in ochii mei
 ramai acolo ca e cald
Imbraca-te cu dragoste
Scufunda-te in neant!

Imbratiseaza luna 
Sa-ti spuna o poveste
Vorbeste si cu mine
Despre ce a fost si este!

Vino-n adormire
Spune ce te doare
Paseste-mi in suflet
Si aprinde-un soare!

Panseaza amintirea
Si-apoi sufla peste ea
Strange-o in brate
Cand ti se pare grea

Asculta armonia 
Tristetilor noastre
Si canta-mi iubirea
Ce e scrisa-n astre!



luni, 5 noiembrie 2012

Risipa

Rasare luna si ascunde-un soare
Izvorul din munte se strecoara-n mare
Ochii rastalmacesc lacrimi si iubire
Iar buzele iti canta refren de fericire

Pasii strabat un drum si isi fac o casa
O stea imi spune intruna cat esti de frumoasa
Imi strabati prin vene si ajungi in suflet
Cu tine in lume umblu far' sa cuget

Iti intind o mana mi-o cuprinzi usor
Si-atunci cand ma simt singur imi dai un fior
Sa nu uit niciodata ca oricat as risipi
Sufletu-mi e viata cu tine, chiar si-o zi!